Sedánek o krojích

Následující text vzniknul 25.1. na sedánku o krojích klubovně Radosti. Poté byl schválen obvodní radou a rozeslán do diskuse, předsněmovní diskuse a ÚRJ. Zároveň jsme vyzvali ostatní organizační jednotky, aby naše návrhy posoudili a případně se k nim, pokud s nimi souhlasí, připojili.

Připomínky k novým krojům

ORJ Praha 8 se rozhodla odpovědět na výzvu ústředí k zaslání námětů a připomínek k novým krojům uvedenou ve skládačce S novým krojem do nového tisíciletí, a schválila níže uvedené návrhy na odstranění největších nedostatků nových krojů. Zaslání připomínek neznamená, že by ORJ Praha 8 nějak změnila svá stanoviska vyjádřená v předchozím otevřeném dopise ÚRJ. ORJ Praha 8 se nezabývala reprezentačním krojem činovníků, neboť to necítí jako svůj problém. Rovněž se nezabývala obuví, neboť doufá, že není součástí návrhů. Odkazy na vzory se týkají barevných fotografií ve skládačce S novým krojem do nového tisíciletí.

Návrhy ORJ Praha 8

POKRÝVKA HLAVY

• jako variantu pokrývky hlavy ponechat baret (tradiční typ, barva hnědá, zelená nebo černá, jednotná v rámci výchovné jednotky)
    Důvod: pro mnoho oddílů je baret tradiční pokrývkou hlavy a není důvod, proč jej zrušit

KOŠILE

• upravit polohu (výšku) kapes tak, aby nebyly na břiše a nehrozilo, že se octnou pod opaskem (vzor skaut, nikoliv rangers)
    Důvod: estetický a praktický
  • upravit velikost kapes tak, aby nepokrývaly celou hruď a byly u všech modelů stejné (vzor skaut, nikoliv rangers)
    Důvod: estetický
  • alespoň jednu kapsu ponechat nerozdělenou
    Důvod: praktický - aby se alespoň jedna kapsa dala používat (skautský průkaz např.)
  • upravit délku a nasazení poutka na ohrnutí rukávu (a případně polohu knoflíku na rukávu) tak, aby ohrnutý rukáv sahal nad loket
    Důvod: praktický a estetický - každý by si stejně rukáv vyhrnul až nad loket

DOPLŇKY A ODZNAKY

• povolit starý způsob nošení píšťalky (kolem krku pod šátkem, zkřížit pod šátkem, zkřížit nad šátkem, svázat pod šátkem a do levé kapsy) alespoň jako variantu (jednotnou v rámci výchovné jednotky)
    Důvod: naprostá nepraktičnost navrženého způsobu zejména při nošení a sundávání batohů (šňůrka na rameni tlačí, zachytává se), pohybu lesním terénem a vůbec v přírodě; estetická nepřijatelnost (nejsme hradní stráž); v tradičním způsobu nošení šňůrka drží šátek, takže volně nevlaje, nezachytává se o podrost, nenamočí se, když se člověk nakloní nad vodu či polévku atd...
  • Upravit velikosti šátků tak, aby sahal na výšku dlaně od opasku (vzor činovník, nikoliv skautka, nebo dokonce žabička, nebo naopak světluška.)
    Důvod: estetický
  • zvážit jiné (jednodušší) provedení stupňů zdatnosti
    Důvod: navržené provedení je příliš komplikované, neladí s řadou vůdcovských, čekatelských atd. odznaků, plstěné podložení se při praní sráží, odznak je příliš velký

KALHOTY A SUKNĚ

• celý styl oblečení od pasu dolů je jak esteticky, tak prakticky nevyhovující.
  • vyřadit bermudy a lacláče
    Důvod: zásadní estetický - není důvod bránit tomu, kdo by tyto součásti chtěl nosit, ale nemusejí být deklarovány jako krojové
  • kraťasy zkrátit o polovinu (tak, aby sahaly do půli stehen) a odstranit kapsy na nohavicích
    Důvod: estetický, praktický (čím kratší nohavice, tím lépe se chodí, tím méně se nohy potí, kraťasy ke kolenům vadí při jízdě na kole atd.)
  • všechny typy kalhot jsou příliš úzké, těsné a evidentně škrtí (viz fotografie s přetahováním a vzory) - změnit střih
    Důvod: praktický - umožnění použití kalhot k pohybu v přírodě
  • nabrat spodní kapsy kalhot a u sukní je zrušit
    Důvod: stávající nenabrané kapsy jsou nepoužitelné, u sukní navíc ošklivé
  • zrušit kapsy na zip na nohavicích kalhot a sukních
    Důvod: estetický, praktický (nejsou použitelné, protože nejsou nabrané a navíc jsou přes další kapsu, jsou zbytečné, zip je nespolehlivý)
  • do konců nohavic dlouhých kalhot všít šňůrku na stahování kolem bot
    Důvod: jde o velmi praktický, jednoduchý a nenápadný doplněk
  • u kalhot našít více poutek na opasek (8), takových, aby skrz ně prošel opasek i s přezkou
    Důvod: čtyři poutka jsou příliš málo, kalhoty se pod páskem krabatí a vykluzují z pod něj; to, že přezka neprojde poutky, vede vlčata a skauty k tomu, že opasek nosí přes košili nad kalhotami
  • zrušit karabinku na pásku
    Důvod: estetický, praktický - je naprosto zbytečná a nesmyslně umístěná.
  • krátká sukně je, podobně jako kalhoty, příliš úzká a do přírody naprosto nevhodná (viz opět obrázek s přetahováním - div nepraskne): změnit střih (rozšířit, příp. zkrátit)
    Důvod: praktický - umožnit pohyb v přírodě, pohodlnost nošení
  • povolit jako variantu dlouhou širokou sukni (např. dosavadní typ)
    Důvod: jako varianta v návrhu citelně chybí, přitom je ve srovnání s navrženou sukní mnohem pohodlnější, vhodnější pro pohyb v přírodě (tam, kde je nevhodná, je nevhodná i krátká sukně - jsou tu kraťasy), použitelná i v zimě, a v neposlední řadě mnohem hezčí