Otevřený dopis ORJ 008 ÚRJ

ORJ 008 přijala dne 13. 12. 2000 následující stanovisko ke schválení nových krojů:

1. Forma schválení
    1. ORJ 008 se domnívá, že vzhled kroje je natolik citlivou záležitostí, dotýkající se bezprostředně každého člena organizace, že jakákoliv podstatnější změna bezpodmínečně vyžaduje souhlas kvalifikované většiny organizace. To znamená, aby celá organizace, tj. od úrovně středisek, seznámena s návrhem a byl vyžádán její souhlas, případně návrh pozměněn - například tak, že by účastníci "módní přehlídky" přivezli obrázky navržených krojů a popisy materiálů, organizační jednotky by se k nim mohly vyjádřit, navrhovat změny, které by byly postupně zapracovávány a opětovně předkládány ke schválení organizaci - tj. nad návrhy by proběhla diskuse v celém hnutí. Toto se nestalo - drtivá většina členů Junáka měla možnost spatřit nový kroj až po jeho schválení (v denním tisku!)
    2. Celá akce s "módní přehlídkou" působí dojmem, jako by ÚRJ chtěla vzbudit zdání, že je dán sluch názoru hnutí, zatímco je tento promyšleně ignorován. Návrh krojů byl totiž schválen v tak krátké době po "módní přehlídce", že je vyloučené, aby se během ní někdo seriózně zabýval připomínkami účastníků módní přehlídky, natož aby došlo k jejich zapracování do návrhů. Navíc bylo na módní přehlídce zakázáno fotografovat, takže není možné nijak dokázat, že k žádným změnám nedošlo. Tato fakta působí dojmem, že šlo jednoduše o podvod.
    3. Neobyčejná rychlost, s jakou byly nové kroje prezentovány široké veřejnosti, tisku atd., působí dojmem, že šlo o předem připravený scénář, jak vytvořit argumenty proti případným námitkám z hnutí, proč už není možné nic změnit.
    4. Ještě trestuhodnější je toto překotné jednání ÚRJ vzhledem k současné úrovni důvěry v ÚRJ ze strany organizace a vzhledem k blízkému sněmu. Schválení nového kroje sněmem by mu zajistilo nejvyšší možnou legitimitu, jakou lze v Junáku získat, proto je toto jednání ÚRJ rozumně nevysvětlitelné.
    5. ORJ 008 nevylučuje, že toto jednání se mohlo dít s dobrým úmyslem a že mohlo být motivováno přesvědčením o vysoké kvalitě návrhu a snahou vyhnout se dlouhým tahanicím, nicméně to nemění nic na tom, že jde o jednání v demokraticky spravované organizaci nepřípustné.

2. Nové kroje jako takové
    1. ORJ 008 považuje jediné dvě zřetelné změny na kroji, totiž nové umístění šňůrky a rozdělení kapes (změnu barvy košile nelze vzhledem k široké škále barev košil v současné době považovat za zásadní změnu) za naprosto neodůvodnitelné, nevcházející ze skutečných potřeb, a proto nesmyslné. To skutečně problém se starým krojem spočíval ve šňůrce a kapse? Tohle se řešilo deset let?
    2. ORJ 008 má několik dalších konkrétních výhrad ke vzhledu kroje (např. kroj vypadá na modelech, jako by jim byl o dvě čísla větší, střih sukní, celkový vzhled slavnostního kroje činovníků, obuv), které by byla ráda uplatnila v diskusi, jež bohužel neproběhla.
    3. ORJ 008 postrádá v přípravě kroje koncepční práci - tj. stanovení priorit účelů, kterým má kroj sloužit (jde o slavnostní oblek, nebo praktický oděv na družinovky a do přírody, atd.). Zdá se, že privilegováno bylo hledisko "estetické", které například vedlo k nepochopitelnému umístění šňůrky. Avšak v tomto případě ORJ 008 konstatuje, že má o estetice jiné představy, než autoři návrhu.
    4. ORJ 008 nechce touto kritikou nijak snižovat práci návrhářů nového kroje. Naopak, ORJ 008 je si vědoma, že návrhu bylo věnováno jistě mnoho poctivé práce. Avšak je zcela logické, že se názor návrhářů může lišit od názoru hnutí. Mělo být právě úkolem neuskutečněné diskuse, aby se ve vzájemné spolupráci hnutí a návrhářů dospělo k výsledku esteticky kvalitnímu, účelnému a obecně přijatelnému.

ORJ 008 na základě uvedeného stanoviska vyzývá ÚRJ, aby neprodleně zrušila rozhodnutí o schválení nových krojů, a dala prostor diskusi v celém hnutí. ORJ 008 je si vědoma problémů, které tento akt může způsobit, zejména hrozící ztráty prestiže Junáka navenek vzhledem k tomu, že kroje již byly prezentovány jako schválené. Přesto se ORJ 008 domnívá, že zachování demokratických principů v Junáku je důležitější, než jeho prestiž, a že důsledné uplatňování těchto principů v dlouhodobém hledisku Junáku i jeho prestiži prospěje více, než trvání na nedemokraticky provedeném překotném rozhodnutí.

ORJ 008 zároveň vyzývá ostatní organizační jednotky Junáka, aby se k danému problému vyjádřily a své stanovisko daly na vědomí ÚRJ. Zároveň navrhujeme toto téma jako jeden z bodů předsněmovní diskuse.

Jménem ORJ 008
předseda ORJ 008