Třetí megabrigáda

na odpadky a sázení.
Naše skautky sázejí,
a proto hned nelení.
S ostatními jdou a jdou,
v každé ruce strom nesou.
Skauti zase sbíraj odpad,
co na naší Zemi dopad.
Mají to těžký dost a dost,
odpadu je celkem moc.
Není to však zas tak zlý
a jídlem se posilní.
Potom, co my dosázíme,
s odpadem jim pomůžeme.
My sbíráme vepředu,
oni zas šli dozadu.
Všichni jsme jak mravenci,
co zalezli v kredenci.
Kontejner se pořád plní,
za chvíli už bude plný.
A my budem rádi,
že jsme něco zvládli.
Když už to tu je zas dobré,
jdeme si sníst vlastní oběd.
Někdo tu má bagety,
řízky nebo špekáčky.
Pálí se tu všechno dřevo,
slunce svítí, je tu vedro.
Ještě ráno pršelo,
ale teď je veselo.
Máme krátký rukávy,
lehneme si do trávy.
Slunce svítí do očí,
hlava se nám zatočí.
Tak jdeme raději pracovat,
nebudem se poflakovat.
Jen co to tu uklidíme,
tak my skautky odcházíme.
Vlčata tu hrají hry
a skauti se připojí.
Hrají dlouho předlouho
a potom už nemohou.
Sbalí tedy věci své
a už taky odcházej
Odvedli tu dobrou práci,
jiným je to pro legraci.
Pořád jenom ničí svět,
nedá se to vrátit zpět.
Ale někdo přece tu je,
proti zkáze bojuje.
Jsou to skauti zachránci
a přírody ochránci.
Kéž by z toho ostrova
byla jednou taková zem,
že ji nikdo nepozná.
Kytky, ptáci budou zpívat písničku,
že se našli dobří lidé,
co ochránili naší zemičku.

Hejkalův Email

Ahoj,
Jmenem ochranaru vyjadruji jeste jednou vsem zucastnenym velky dik. Zasazeli jsme pres 150 stromu na Holesovickem i Cisarskem ostrove, naplnili bordelem dva velke kontejnery, uklidili a prorezali byvale zahradky, uklidili okoli parkoviste, fotbaloveho hriste a pravy breh Vltavy az k ZOO. Stromky zaplatila MC Troja, kontejnery zatahlo CSOP - Mestska cast Troja se vymlouva, ze je moc chuda, coz ji vzhledem k frekvenci ambasad vsichni verime, ze.

Ucastnici - celkem 130 lidi

Autor: MARKÉTA BURDOVÁ
    Zdroj: Mladá fronta DNES
    Strana: 02

Tento článek vyšel v Mladé Frontě dříve, než jsme se na ostrov vrhli...

Ostrov jen chátrá a chátrá

P r a h a - Už desetiletí pustne bývalý Holešovický ostrov, který by se díky své poloze mohl stát velmi vyhledávaným odpočinkovým místem. Jen kousek od něj je trojská zoologická a botanická zahrada či Trojský zámek. Jak toto místo vypadá nyní? Staveniště oplocená vlnitým plechem, skládky odpadků, haldy písku a zeminy, zanedbané pozemky. Část ostrova blokuje stát prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí, další část má pronajatou Metrostav kvůli stavbě metra. Jediný, kdo má snahu ostrov a jeho přírodu zachovat, je místní radnice a ochránci životního prostředí. Lidé z radnice by rádi vybudovali sportovní a oddechový areál. Zanedbaný ostrov je však nutné nejdříve uklidit. "Celkové revitalizaci ostrova však brání složité majetkové vztahy," upozorňuje zástupce starosty městské části Praha-Troja Václav Jetel. Značně velká území na Holešovickém ostrově jsou ve vlastnictví Diplomatického servisu ministerstva zahraničních věcí. Před rokem 1989 se v těchto místech měla stavět tzv. diplomatická čtvrť. Nyní tam jsou však rozsáhlé zanedbané plochy, které lidé okamžitě začali využívat jako černé skládky. Podle Jetela by řešením bylo, aby diplomatický servis vrátil pozemky městu nebo o ně alespoň pečoval. "Z nového územního plánu vyplývá, že se již v těchto místech stejně stavět nesmí, protože leží v zátopové oblasti stoleté vody," dodává místostarosta. Generální ředitel diplomatického servisu Luděk Fiala mu však oponuje a pozemků se nemíní vzdát. "Není pravda, že by se nikde na těchto pozemcích nedalo stavět. Podle našich zahraničních smluv můžeme například poskytnout tyto plochy některé zemi, aby si zde postavila ambasádu výměnou za pozemky u nich," prohlašuje. Pokud jde o východní část ostrova, ta je už teď pro obnovu ztracená. Vyústí tady vnitřní silniční okruh a navíc tudy povede prodloužená trasa metra C z holešovického nádraží na sever. Stavbu zajišťuje Metrostav, který má zmíněné pozemky pronajaté od státu. Jeho lidé však začali stavět i další budovy, ovšem bez povolení a na místech, na která se již pronájem nevztahoval. A tak s úklidem kdysi romantického ostrova se začalo alespoň na kousku místa, které patří hlavnímu městu. Pomáhá místní radnice, občané, oddíly skautů i Občanské sdružení na ochranu přírody Troja. "Bohužel magistrát nám na projekt Holešovického ostrova neudělil grant, a tak pomáháme čistě jen z nadšení, "podotýká předseda Českého svazu ochránců přírody Tomáš Just, který by rád, aby na co největší části ostrova zůstala zachována zeleň. Jestli se ovšem jeho přání splní, není vůbec jisté.

Z novin Mladá Fronta Dnes